Stabat Mater

Popis projektu

Giovanni Battista Pergolesi (1710-1736) je jedným z najslávnejších a najvýznamnejších skladateľov neapolskej školy. Najprv študoval u kapelníka miestneho orchestra v Jesi Francesca Santi. Okolo roku 1720 začal študovať na Conservatorio dei Poveri di Gesù Cristo v Neapole kompozíciu a hru na husle, spieval v chlapčenskom zbore. Ako študent skomponoval cirkevnú operu „Li prodigi della divina“ (1731), ktorá bola uvedená v kláštore S. Agnello Maggiore. V tom istom roku ho vymenovali za kapelníka princa Ferdinanda Colonna Stigliano. Na konci roku postihlo Neapol silné zemetrasenie a Pergolesi komponoval niekoľko skladieb k sviatku sv. Emidia – ochrancu pred zemetrasením, medzi ktoré patrí Omša pre dva zbory a žalmy Dixit Dominus, Laudate a Confiteor. Jeho posledným veľkým úspechom bola hudobná komédia Il Flaminio (Neapol, 1735). Pergolesi celý život zápasil s podlomeným zdravím. V roku 1736 sa uchýlil do františkánskeho kláštora v Puzzuoli, kde prakticky na smrteľnej posteli skomponoval kantátu Orfeo, Salve regina pre soprán a svoje vrcholné dielo Stabat mater.

Stabat mater pre mužský soprán, mužský alt a orchester napísal Pergolesi na objednávku neapolského chrámu sv. Luigi di Palazzo na Veľký piatok. Dielo bolo veľmi populárne, upravovali ho mnohí skladatelia, okrem iného aj J. S. Bach, ktorý ho použil pre svoj žalm „Tilge, Höchster, meine Sünden“, BWV 1083.

Približná dĺžka programu je 60 minút.

Collegium Wartberg

Collegium Wartberg is a civic organization, which voluntarily brings together professional soloists, musicians, singers, dancers and members of the Slovak as well as foreign orchestras and music ensembles, also buffs and enthusiasts with an interest in jazz and other musical genres. The founder of the Collegium Wartberg is renowned double bassist Jan Krigovsky. Collegium Wartberg cooperates with many Slovak and foreign artists and ensembles. Collegium played in several European countries and USA, in concert halls such as Konzerthaus Wien, Brucknerhaus Linz, Slovak Philharmonic. They recorded for Slovak Television, TV LUX, ORF and the Czech Television.